[Prasówka] Pechowi piraci morscy (popkultura+rzeczywistość)

Coś dla miłośników książek Toma Clancy’ego (zwłaszcza „Stanu zagrożenia” [Clear and Present Danger]) i filmu „Stan zagrożenia” z Harisonem Fordem:

Oto jeden z „kinowych” prezydentów USA:

w książkowej/filmowej opowieści kompletnie nie panował nad swoją administracją, co pozwoliło ambitnemu wiceprezydentowi dokonać tajnej terrorystycznej inwazji na Kolumbię. Oczywiście w ramach walki z mafiami narkotykowymi.

Na szczęście niecne plany pokrzyżował niepozorny super-agent & analityk John Patrick (Jack) Ryan:

Niestety Ryan po nieautoryzowanej akcji wiceprezydenta musiał zeznawać przed kongresową komisją śledczą, z czego – jak w każdej baśni – wyszedł obronną ręką, kontynuując karierę w amerykańskim stylu:

od wykładowcy historii w Akademii Marynarki Wojennej, przez przepastne komory balastowe „Czerwonego Października”, bagno Centralnej Agencji Wywiadowczej, aż po własny fotel w Owalnym Gabinecie (sic!).

Zajęło mu to zaledwie kilka powieści 😀

A teraz o piratach!

Wszystkie dramatyczne wydarzenia wspomianej historii miały miejsce po tym, gdy Straż Przybrzeżna zatrzymała na przemytników narkotyków z Kolumbii, za morderstwo dokonane na morzu, co stanowiło podstawę do próby przeprowadzenia procesu na podstawie przepisów dotyczących zbrodni piractwa z… XIX wieku.

Ksiązka ta przypomniała mi się po przeczytaniu w dniu wczorajszym pewnej notatki prasowej:

http://www.defence24.pl/487272,usa-piraci-pomylili-okret-ze-statkiem-i-dostali-dozywocie

Dwóch somalijskich piratów, którzy ostrzelali w 2010 roku amerykański okręt desantowy z karabinków AK-47 zostało skazanych na dożywocie. Trzeci otrzymał wyrok 33 lat więzienia.

Do ataku doszło w kwietniu 2010 r. na Zatoce Adeńskiej 330 Mm od Dżibuti. Siedmiu somalijskich piratów na szybkiej łodzi motorowej pomyliło amerykański okręt desantowy USS Ashland (LSD-48) typu Whidbey Island z cywilnym statkiem transportowym i próbowało z bronią dokonać jego abordażu. Kiedy jednak otworzyli ogień z karabinków AK-47 z okrętu oddano dwa strzały z armaty Mk-38 Mod 2 kalibru 25 mm, które zabiły jednego z Somalijczyków i resztę zniechęciły do jakichkolwiek działań.

Piraci zostali później aresztowani i postawieni przed sądem stanu Wirginia w Norfolk. Początkowo pięciu z nich otrzymało wyroki więzienia od 30 do 40 lat. Były to pierwsze ukarane akty piractwa w Norfolk od ponad 150 lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: