Cenzura carska w powieści Gyorgy Spiro

Fragment powieśći Gyorgy Spiro, Iksowie, której akcja toczy się w Królestwie Polskim po roku 1815:

W tych uroczystych dniach i tygodniach Bogusławski nie przejmował się, że już nie on stoi na czele teatru, niech teraz Osińskiego boli o to głowa. Trzy dni trwały próby nad Jadwigą, do której Kurpiński napisał muzykę, a Niem­cewicz tekst, potem próby trzeba było zawiesić, gdyż ktoś wpadł na to, iż w sztuce jest mowa o unii polsko-litewskiej, a teraz nie był to temat zbytnio na czasie. Jednocześnie po kilku próbach zawieszono prace nad OtellemMak­betem: w jednej sztuce doszło do uduszenia, a w drugiej do królobójstwa.

Dlaczego cenzura carska tak stanowczo zareagowała? Otella i Makbeta odebrano bowiem jako aluzję do okoliczności śmierci Pawła I, ojca panującego wówczas Alekksandra I:

http://archiwum.pdf.edu.pl/text-abdykacja-przez-smierc-1696

Podpisz albo giń

Zamachowcy rozglądają się po ciemnym pokoju. Jedyne światło rzuca dogasający świecznik stojący na szafce przy łóżku. Mężczyźni podchodzą do łóżka monarchy, ale to jest puste choć po kołdrze widać, że ktoś w nim niedawno leżał. Spiskowcy są zdezorientowani i rozglądają się po pokoju kiedy w pewnym momencie dochodzi ich cichy szelest za jednej z kotar przy oknie. Generał von Pahlen doskakuje do podejrzanego miejsca i wyciąga za zasłony przerażonego Cara Pawła I. Spiskowcy otaczają monarchę i próbują go przekonać do podpisania aktu abdykacji na rzecz syna. Gdy Car kategorycznie odmawia między mężczyznami wywiązuje się szarpanina. Gdy sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa, jeden ze spiskowców nie wytrzymuje i przebija Cara szablą. Reszta wojskowych łapie leżący na łóżku szal i dusi konającego monarchę. Po chwili, około godziny pierwszej w nocy 24 marca 1801 roku Car Wszechrusi Paweł I umiera.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: