[link] Justo Gallego od 1963 buduje własnoręcznie katedrę koło Madrytu.

Przez cztery dekady właściwie nikt nie zwracał uwagi na pewnego człowieka zbierającego cegły. W sposób niemal niezauważalny na płachcie ziemi pod Madrytem rosła góra złomu, starych i popękanych cegieł, plątanina stalo­wych drutów. Do czasu, aż z całego tego złomowiska zaczął wyłaniać się niezwykły kształt.

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/240202,bozy-robotnik-wznosi-katedre,id,t.html

Pod plastikowymi okryciami stoją nowe ławki kościelne.
– Tylko nie mówmy o Gaudim – prosi Gallego. Złości go częste porów­ny­wanie do autora innej niedokończonej budowli – słynnej barcelońskiej La Sagrada Familia.
– Jestem pewien, iż Gaudi nie używał wiader z recyklingu – śmieje się Don Justo. Cieszy go ściśle romański typ architektury. Nie ma czasu na wymyślne barokowe i gotyckie ornamenty.

Być może bardziej właściwe byłoby porównanie z innym hiszpańskim bo­ha­terem. Jeśli donkiszoteria w potocznym rozumieniu oznacza dążenie tyleż szlachetne, co absurdalne w swej wymowie, miano Don Kichota, błędnego rycerza Cervantesa, jak ulał pasuje do tego ostatniego może idealisty na­szego wieku. Czyż Angel to nie wypisz, wymaluj Sanczo Pansa? Don Justo i Angel przerywają pracę. Deszcz zaczyna siąpić przez niepokrytą jeszcze kopułę. Pod jej sklepieniem szczebiocze ptactwo. Czterech nastolatków jest tu po raz pierwszy. Patrzą z podziwem. Serce starca triumfuje. Wolno prze­chodzi obok. Rozwija jakieś druty. Przesuwa tekturowe pudła. Chłopcy potrząsają głowami z niedowierzaniem. Jak to możliwe? Czy tego wszyst­kiego dokonał ten mały człowieczek w czapce z pomponem? Epitafium dla Gallego mogłoby brzmieć jak epitafium Don Kichota – „Wielkim jego szczęściem było, iż żył jak szaleniec, a umarł przy zdrowych zmysłach”.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/240202,bozy-robotnik-wznosi-katedre,3,id,t,sa.html

 

Zalinkowany film oraz dodatkowe zdjęcia znajdują się pod adresem: http://www.thisiscolossal.com/2016/07/a-lone-man-spends-53-years-building-a-cathedral-by-hand/

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: