Przypisy, do przypisu

1.

Przyjmuje się, że przypisy nie powinny zajmować więcej niż ćwierć strony. Często zajmują więcej, zwłaszcza w podręcznikach akademickich. Na przykład Geo­po­li­ty­ka. Potęga w czasie i przestrzeni Leszka Moczulskiego zawiera tak skompono­waną stronę:

cam00582.jpg

To zdecydowanie więcej niż 1/4 😀

2.

Keith Houston w interesującej książce Ciemne typki. Sekretne życie znaków typo­graficznych (ang. Shady Characters), starannie wydanej przez wydawnictwo d2d, przedstawia historię wielu znaków pisarskich i symboli używanych w typo­grafi (na przykład ampersandu czyli &; dywizu, pauzy i półpauzy czyli -, —, – oraz znanej wszystkim małpy czyli @). Autor w poszukiwaniu korzeni sięga aż do napisów na pompejańskich ścianach, papirusów, manuskryptów czy pierwszych maszyn służących do komunikacji. Ta kultowa w niektórych kręgach książka wydana została wreszcie po polsku i wszystkim bardzo ja polecam.

W rozdziale na temat używanych w typografi znaków asterysku(*) i obelisku (†) autor umieścił kilka refleksji o przypisach. Wspominiał, że oprócz znanej powieści Nabokova Blady ogień, składającej się z poematu i akcji umieszczonej w przy­pisach do niego, ponad sto lat wcześniej powstała książka, w której autor „łamał” zasady dotyczące proporcji między tym co „w tekście głównym”, a tym co jest jedynie „uzupełnieniem”:

(…) w opus magnum księdza Johna Hodgsona, sześciotomowej History of Northumberland, ogłoszonej w latach 1820–1840. W trzecim tomie tego bardzo gruntownego dzieła znalazł się zajmujący 165 stron przypis, w którym omówione zostały dzieje rzymskich bojów na Wyspach Brytyjskich.

Dalej autor wspomina także o książkach, w których występują przypisy do przypisów (sic!).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: