Mecz klubu Lokomotywa Dyneburg w polskiej lidze…

Nie, nie jest to kolejna historia alternatywna w której Rzeczpospolita Obojga (Trojga/Wielu) Narodów przetrwała do XX wieku, a w rozgrywkach sportowych „pewniak” Pogoń Lwów przegrał 3:0 z klubem na przykład z Lidy lub Sta­ni­sła­wo­wa (tak wiem, średni żart z meczu Legia—Termalica).

Będzie za to trochę jak z Radiem Erewań: Nie klub, lecz klub żużlowy. Nie Loko­motywa, lecz Lokomotive. No i nie Dyneburg, lecz Daugavpils. Poza tym wszystko się zgadza.

Na łotwie w latach 60-tych powstał klub zużlowy. Występował oczywiście w dru­ży­no­wych mistrzostwach żużlowych ZSRS (Командный чемпионат СССР по спид­вею). Ba, nawet dwukrotnie zdobył podium (pierwsze, a potem drugie miejsce).

logo

Po rozpadzie nieświętej pamięci Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, ta drużyna z dawnej Łotewskiej SRS, pozostał jedynym klubem żużlowym na Łot­wie. Dlatego występował w lidze rosyjskiej, fińskiej a do dziesięciu lat w polskiej. W obecnym sezonie będzie grał w „NICE” Polskiej Lidze Żużlowej powstałej z połą­cze­nia I i II ligi. Miał wysokie miejsce w tabeli i szansę na przejście do Ekstraklasy, ale niestety względy finansowe (dostosowanie stadionu) sprawiły, że musiał pozo­stać w niższej lidze na kolejny sezon.

Natomiast o mieście zwanym Daugavpils/Dyneburg/Dźwińsk warto przypomnieć, bowiem w 1920 r. w ramach operacji przeciw bolszewikom, miasto zostało zdo­byte przez wojska gen. Rydza-Śmigłego i przekazane władzom łotewskim. Przy okazji: do dzisiaj prawie 15%  mieszkańców tego miasta to Polacy.

1024px-plan_of_daugavpils_in_1655

Źródło: pl.wikipedia.com

 

 

1 komentarz

  1. inti said,

    2016-03-13 @ 18:26

    I chyba jest ich tam coraz mniej…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: