[stare ilustracje] „Multimedialny” manuskrypt astronomiczny.

W zasobach cyfrowych (zdigitalizowane manuskrypty) British Library pod sygna­turą: Harley MS 3719 (link: BL – Harley_MS_3719) można znaleźć kolekcję tekstów z lat 1275-1540 dotyczących: astronomii, kalendarza, medycyny oraz filozofii.

Wśród nich na kartach 155verso, 156recto można znaleźć tablice astrologiczne czy raczej astronomiczne (wszak w wówczas były to kwestie ze sobą ścisle związane), które zawierają ruchome (!) tarcze, przymocowane nicią do kart manuskryptu, a całość przypomina astrolabium:

Harley MS 3719, 155v

Harley MS 3719, 155vb

Harley MS 3719, 156r

Harley MS 3719, 156rb

Jako laik mogę się tylko domyślać, że druga plansza służy do wyznaczania w ja­kim znaku / gwiazdozbiorze znajduje się słońce (na co wskazuje że zewnętrzny krąg zawierający nazwy znaków zodiaku i miesięcy) oraz kiedy wypadną kolejne fazy księżyca.

Dwie wskazówki odchodzące od okrągłych tarcz (z opisu wynika że jedna dotyczy słońca (Solis),a druga księżyca (Lune) poza tarczą mamy angielskie nazwy osmiu kierunków świata (południe, południe-wschód, wschód. itd.), mogą sugerować, że „aplikacja” była pomocna w wyznaczaniu ruchomej daty Wielkiej Nocy (która jak wiadomo wypada bezpośrednio po pierwszej wiosennej pełni księżyca). Nie mogę wykluczyć także, że całe skomplikowane urządzenie służyło układającym horoskopy.

Ponadto na karcie 157verso możemy znaleźć planszę przedstawiającą fazy księżyca:

Harley MS 3719, 157v

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: