Śmietnik, teczki i mikrofilmy.

Nie pamiętam już gdzie (zapewne na Forum Fronda lub Forum Rebelya) przeczytałem, że największym zwycięstwem byłych oficerów komunistycznych służb bezpieczeństwa było wmówienie „ludności” i byłym agentom, że teczki SB zostały spalone. Znalazło to nawet odbicie w głośnym i skądinąd ważnym filmie „Psy” Pasikowskiego.

Być może dlatego tak wiele osób, które w wyniku szantażu lub z pobudek innych, a mało szlachetnych, podjęło współpracę z agendami PRL, tak stanowczo zaprzeczało swojemu uwikłaniu. Jako „oszołomstwo” traktowano każde napomknięcie, że byli eSBecy zachomikowali teczki (kopie, mikrofilmy) swoich „podopiecznych” lub, że najważniejsze akta trafiły jako kopie do Wielkiego Brata.

poczytaj_mi_mamo.jpg

Trzymając się nawiązań do popkultury, można natomiast stwierdzić, że ostatnie wydarzenia związane z ujawnieniem, że wdowa po Czesławie Kiszczaku chciała „upłynnić” posiadane przez zmarłego mężą akta m.in. TW „Bolka”, wskazują, że lepszą od Pasikowskiego intuicję (a może po prostu wiedzę) mieli na przykład twórcy serialu „Oficerowie” (patrz szafa Kondei).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: