[Stare ilustracje] Medycyna, ogrody i osiemnastowieczne kolorowe miedzioryty.

Żyjący w drugiej połowie XVIII wieku Józef Jakub von Plenck, austriacki medyk i autor książek o medycynie, znany jest ze swojego opus magnum: Icones plantarum medicinalium secundum systema Linnæi digestarum, cum enumeratione virium et usus medici, chirurgici atque diætetici. https://hagstromerlibrary.ki.se/books/17244 

W dziele tym opisał medyczne zastosowanie wielu roślin. Ciekawostką jest naomiast, że siedem tomów, w których rośliny uszeregowane zostały zgodnie z klasyfikacją Linneusza, zawiera ponad 700 barwnych miedziorytów przecudnej urody. W mroźny zimowy, chociaż bezśnieżny, dzień przypominają o jesieni, resztach ciepłego słońca oraz bogactwie owoców w sadach i ogrodach.

1a2345

 

5 Komentarzy

 1. xjandobrowolski said,

  2016-01-01 @ 13:52

  Wygląda to pięknie, trochę jak szkice koncepcyjne Projektanta Ogrodu Eden 🙂

  • thze said,

   2016-01-01 @ 14:06

   Też jestem nimi zachwycony. Ponieważ prawa autorskie ze zrozumiałych powodów 🙂 wygasły ilustracje są w sam raz do sporządzenia plakatów i użyciach do przyozdobienia jadalni, baru czy restauracji. Wydaje mi się, że ilustracja w podobnym stylu znajduje się na okładce „Fizjologii smaku” Savarina.

   • xjandobrowolski said,

    2016-01-01 @ 14:10

    Tak. A jeszcze ciekawsze byłoby tworzenie nowych rzeczy, inspirowanych nimi:-) dałbym się skusić np. na smartfona zaprezentowanego jak jabłonka z księgi dawnego botanika – w przypływie funduszów, oczywiście 😉

   • xjandobrowolski said,

    2016-01-01 @ 14:11

    no tak, chyba zamiast smartfona kupię tę książkę, opis brzmi smakowicie, okładka mu wizualnie wtóruje. Dzięki za podsunięcie!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: