Krzyż Południa i Paproć, czyli nowa flaga Nowej Zelandii?

Flagi. Są tradycyjne i historyczne lub narzucane przez kolonizatorów czy okupantów. Jedne używane są przez wieki inne pojawiły się po rewolucjach, reformach czy podziałach. Natomiast Nowa Zelandia może mieć od następnego roku nową flagę przyjętą w referendum.

Stara flaga zdaniem niektórych nowozelandczyków zbyt przypomina o kolonialnej zależności od Korony Brytyjskiej, gdy tymczasem NZ jest niepodległym państwem. Oni doprowadzili do debaty oraz serii plebiscytów.

Powstało wiele propozycji:ResizedImage600381-CBB1832-Stats-670x150-v2-sections-3

http://www.theguardian.com/world/2015/may/15/new-zealands-new-flag-15-quirky-contenders

Następnie z tych propozycji wybrano 5 projektów, które były przedmiotem plebiscytu w dniach 20 listopada – 11 grudnia 2015 r.:

Do ostatecznej walki z dotychczasową flagą z Union Jack’iem i Krzyżem Południa wybrano czarno błękitny projekt z liściem paproci oraz takim samym gwiazdozbiorem.

Te dwie flagi staną w szranki w marcu 2016 r.

Nie trzeba dodawać, że zmiana ta jest o tyle kontrowersyjna, że pod dotychczasową „kolonialną” flagą Nowozelandczycy przelewali krew w pierwszej i drugiej wojnie światowej. Nic więc dziwnego, że poparcie dla zmian oscyluje około 28 %, przy sprzeciwie 65 % i 7 %niezdecydowanych.

 

Wydarzenie to wywołało natomiast szeroki oddźwięk w internecie, gdzie pojawiło się wiele amatorskich projektów – niektóre prześmiewcze jak to w sieci, inne zapewne powstały jako protest nowozelandczyków przeciw jakiejkolwiek „obrazoburczej” zmianie flagi.

http://www.telegraph.co.uk/travel/des tinations/australiaandpacific/newzealand/11743690/New-Zealands-new-flag-the-best-and-worst-designs.html?frame=3377515

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: