Zegarki „Made in Poland” – część trzecia

Kontynuując temat zegarków produkowanych w Polsce, chciałem dzisiaj przybliżyć sylwetki kolejnych dwóch polskich firm zajmujących się czasomierzami. W dalszym ciągu nie są to zegarki produkowane w całość u nas, czego zresztą nie ukrywają ich twórcy – na przykład Manufaktura Hevelius Watch pisze o swoich produktach:

Nie jest to produkcja fabryczna, a raczej małoseryjna manufaktura. Nie staramy się udawać, że są to polskie zegarki. Tak jak wiele produktów dotknięte są piętnem globalizacji. Poszczególne elementy produkowane są przez wyspecjalizowane firmy w różnych krajach, niektóre na nasze specjalne zamówienie. Nasze zegarki produkowane są ze sprowadzanych do Polski części i podzespołów uznanych wytwórców W Polsce wykonywana jest szczegółowa kontrola jakości oraz odbywa się montaż. Mechanizmy (werki), z których korzystamy w naszych zegarkach, sprowadzane są w całości, wszystkie pozostałe elementy w częściach. Zatem polska jest marka i polski jest montaż.

(…)

Z czasem, w miarę dostępności, będziemy wprowadzać więcej elementów wyprodukowanych w Polsce. Dotyczyć to będzie w pierwszej kolejności opakowania, później – jeżeli znajdzie się taki producent – z chęcią zlecimy krajowemu wykonawcy produkcję kopert. Natomiast prawdopodobnie serce zegarka – mechanizm – pozostaną produkcji zagranicznej i w najbliższych latach będą to mechanizmy japońskie Miyota oraz szwajcarskie ETA i Adolph Schild AS.

http://heveliuswatch.com

Z zegarków zaprezentowanych przez tę markę w oko wpadł mi szczególnie model Duobus, ze wzgledu na czytelną tarczę oraz wyraźne, pokryte fluoroscencyjną farbą indeksy (w tym interesująco zaprojektowany symbol znajdujacy się na godzinie 12.

Kolejna zaprezentowana marka to Leon Prokop http://www.leonprokop.pl/. Również te czasomierze wyposażone są w szwajcarskie mechanizmy ETA, a wyróżniają się spośród innych modeli obecnych na rynku materiałem, z którego wykonana jest tarcza. Firma postawiła na oryginalność, stosując jak jeden z materiałów drewno (znakomity pomysł!) oraz kompozyty węglowe czy macica perłowa (zdecydowanie przeładowane i zbyt wymyślne).

Te, bardzo zwracajace na siebie uwagę, modele z tarczą z drewna „WOOD” (firma podaje że do dyspozycji klientów jest 7 rodzajów drewna), wyglądają tak:

Apolonia Wood

Wydaje się, ża takie modele powinny zainteresować tych, którzy chcą posiadać zegarek wyróżniajacy się spośród innych modeli dostępnych na rynku, a jednocześnie nie zależy im na „metce” z logo znanej, zagranicznej i często droższej firmy.

Można mieć nadzieję, że zainteresowanie modelami które zaprezentowałem zarówno w tym wpisie jaki i we wpisach poprzednich, spowoduje, że w końcu pojawi się firma, która zaryzykuje inwestycję w sporządzenie własnego mechanizmu oraz rozpocznie sprzedaż modeli wyprodukowanych całkowicie w Polsce.

Poprzednie wpisy:

  1. https://bestiariusz.wordpress.com/2012/10/22/zegarki-chronometry-made-in-poland/
  2. https://bestiariusz.wordpress.com/2015/03/25/zegarki-made-in-poland-czesc-druga/

1 komentarz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: