„Po pierwszym września, siedemnasty…” Palmiry i Katyń

„17 września 1939 r.” był oczywistą konsekwencja podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Podział Europy (w tym Polski) między Rosję Sowiecką i Niemcy hitlerowskie rozpoczął się.Poland_September_1939-_German-Soviet_meeting

Nastąpił prawie dwuletni okres współpracy, która ujawniała się na wiele sposobów: od kurtuazyjnej wspólnej defilady niemiecko-rosyjskiej w Brześciu (w obecności generałów Guderiana i Kriwoszeina), poprzez konferencje Gestapo-NKWD odbyte w latach 1939–1941 w willi „Pan Tadeusz” w Zakopanem, aż po zbrodniczą kooperację w zwalczaniu wszelkich przejawów polskości.

Katyn_-_decision_of_massacre_p1

Działania naszych wrogów wręcz uzupełniały się: zarówno podjęta przez Niemców Akcja A-B uderzająca w środowisko naukowe jak i mordy na polskich jeńcach (zwane w skrócie Zbrodnią katyńską) miały na celu przetrącenie kręgosłupa polskiego społeczeństwa.

Symbolem tych, działań jest dla mnie rodzina Dowborów-Muśnickich. Obydwie córki gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego (Agnieszka i Janina) zginęły z rąk zaborców. Agnieszka Dowbor-Muśnicka w trakcie okupacji włączyła się w działalność Organizacji Wojskowej „Wilki”. Została uwięziona na Pawiaku a następnie pod koniec czerwca 1940 r. rozstrzelana w Palmirach. Z kolei Janina Antonina Lewandowska, podporucznik Wojska Polskiego (pilot) została zamordowana 22 kwietnia 1940 r. w Katyniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: