1 września 2009 r. – fragment przemówienia z uroczystości na Westerplatte

W dniu kolejnej rocznicy wybuchu II wojny swiatowej chciałbym przypomnieć fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP w dniu 1 września 2009 r. w trakcie uroczystości na Westerplatte:

Z Monachium trzeba wyciągnąć wnioski, które sięgają czasu współ­czesnego, imperializmowi nie wolno ustępować. Nie wolno ustępować imperia­liz­mowi, ani nawet skłonnościom neoimperialnym. Nie zawsze, tak jak w przy­padku Monachium, daje to tak szybkie i tragiczne rezultaty. Ale z czasem takie rezultaty przychodzą zawsze. To wielka nauka dla całej współczesnej Europy, dla całego świata. Rok po Monachium wybuchła wojna, poprzedził ją pakt z 23 sierpnia 1939 roku zwany paktem Ribbentrop-Mołotow. To nie był tylko pakt o nieagresji, to był także pakt o podziale wpływów w dużej części Europy.

(…)

My Polacy mamy prawo do dostępu do prawdy, dostępu do prawdy o spra­wach dla naszego narodu tragicznych i z tego nigdy zrezygnować nie mo­żemy. Głęboko wierzę, że Europa, cała Europa idzie właśnie w tym kierunku, w kierunku pluralizmu, wolności i demokracji, i prawdy nawet wtedy, gdy jest bardzo twarda. Bo my do swoich grzechów, o czym mówiłem przed chwilą, przyznać się potrafimy. Trzeba też potrafić przyznać się do grzechów i nie stawiać w jednej płaszczyźnie decyzji o zamordowaniu 30 tys. ludzi i epi­demii tyfusu lub innych chorób. To nie jest droga do pojednania. Droga do pojednania, która jest potrzebna nie tylko mojemu krajowi, ale i całej Europie.

całość: www.teologiapolityczna.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: