[15 sierpnia 1920] Okolicznościowe cytaty z epoki – wspólne interesy bolszewicko-niemieckie

Bogdan Musiał, Na zachód po trupie Polski, s. 40

(…) bolszewicy liczyli przy tym nie tylko na życzliwość ze strony Niemiec, ale wręcz na pomoc w wojnie z Polską. I nie bez przyczyny, jako że w Niemczech istniał silny ruch komunistyczny, a ponadto panowały gorące nastroje antypolskie. Wynikały one przede wszystkim z faktu, iż odrodzona Polska powstała częściowo na obszarach, które w XVIII wieku na skutek rozbiorów zostały wcielone do Niemiec (w szczególności korytarz gdański i ziemie wokół Poznania), ale chodziło także 0 Górny Śląsk, nienależący do Polski przedrozbiorowej. Do tego dochodziły tradycyjne antypolskie uprzedzenia, głównie we wschodnich Niemczech. Antypolskie nastroje były w Niemczech tak silne, że również niemieccy narodowi konserwatyści widzieli w Rosji Sowieckiej najważniejszego sojusznika w konfrontacji z pogardzana Polską. Wiosną 1920 roku generał von Seeckt, szef Sztabu Generalnego, opracował memorandum Deutschland und Russland [Niemcy i Rosja], W którym stwierdzał między innymi: „Tylko w ścisłym związku z Wielką Rosją Niemcy mają szansę na odzyskanie swej mocarstwowej pozycji […] i nie ma teraz żadnego znaczenia, czy obecna Rosja z jej wewnętrznym ustrojem podoba nam się, czy nie. […] Właśnie tego [Wielkiej Rosji] potrzebujemy – przyjaznego, silnego państwa, graniczącego z nami na sporym obszarze”. Tymczasem Polska była śmiertelnym wrogiem, który wyrwał dla siebie staropruskie wsie i miasta, pisał von Seeckt.

Niemieckie ministerstwo obrony uważało wówczas, że likwidacja Polski i odtworzenie wspólnej granicy niemiecko-radzieckiej jest warunkiem odzyskania dawnego statusu mocarstwa. I bolszewicy uwzględniali to w swoich planach. Latem 1920 roku Lenin stwierdził, że „w gruncie rzeczy niemiecka burżuazja jest za nami”. Na początku sierpnia Trocki wysłał telegram do Cziczerina: „Musimy wydrukować dużą ilość proklamacji w języku niemieckim do ludności Prus Wschodnich i Niemiec, wyjaśniających nasze żądania wobec polskiego rządu i wzywających niemieckich robotników, aby w żadnym wypadku nie przepuszczać do Polski wojsk ani zaopatrzenia. Taka odezwa mogłaby wychodzić od Kominternu”.

W rzeczywistości nie tylko Niemcy, ale także Czechosłowacja blokowałyby dostawy broni do Polski i bez zachęty ze strony bolszewików. Natomiast w głębi kraju komuniści organizowali akcje sabotażowe. Na Górnym Sląsku, w Gliwicach i Katowicach po 16 sierpnia doszło nawet do antypolskich wystąpień z udziałem niemieckich mieszkańców”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: