[Dwudziestolecie] „Biblioteka latająca” we wspomnieniach Jadwigi Jełowickiej

W cieniu siedmiu wojen - okladka ksiazkiPani Jadwiga Jełowicka, w swoich wspomnieniach zatytułowanych „W cieniu siedmiu wojen” http://lubimyczytac.pl/ksiazka/231864/w-cieniu-siedmiu-wojen wspomina:

Było jedno piękne dzieło, tak zwana „Biblioteka latająca” pani Tyszkiewiczowej (późniejszej siostry Henryki w Laskach), przy ul. Belgijskiej w Warszawie. „Biblioteka latająca” działała na takiej zasadzie: płaciło się kaucję, a potem przychodziła paczka z dziesięcioma książkami. Przez tydzień czy dwa wszyscy w domu kolejno czytali, nieraz bardzo musieli się spieszyć. Mama, Tatuś i Babunia prędko czytali, a w określonym czasie wysyłali paczkę pod wskazany adres. W tym czasie nadchodziła następna, także na dwa tygodnie. Dostawali książki wartościowe. Nie wiem, czy się je zamawiało, czy też pani Tyszkiewiczowa sama wybierała co ma ciekawego i aktualnego, w każdym razie wiem, że były to książki dobre i ciekawe.

Pamiętam ten „szał” czytania, jeszcze w Żukocinie, kiedy rodzice dostali trzytomowe dzieło pt. „Bolszewicy, mienszewicy, czerezwyczajka”, o rewolucji w Rosji. Tę książkę znalazłam później już po okupacji. Oczywiście tak samo zachłannie przeczytałam, bo też dostałam na krótko, ale chciałam wiedzieć, co oni wtedy czytali. Dowiedziałam się, jak straszną krzywdę wyrządziła rewolucja narodowi rosyjskiemu. Mordowanie inteligencji i niszczenie kultury.

To czytanie w domu było niesamowite, niemal rozdzierali książki na kawałki, bo wszyscy naraz czytają. Wieczorem, ledwo poukładali dzieci spać, rzucali się na te książki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: