Contra archeologiam

Bestiariusz jako dziecię młode bardzo fascynował się odkryciami archeo. Czytał o piramidach Cheopsa, Dolinie królów, Siedmiu cudach świata, pochówkach gockich wojowników itp. Kwestie takie dalej go interesują, ale pojawia mu się czasami pewien dyskomfort.
Co się robi ze zwłokami znalezionymi w takich starych grobach. Ot choćby takie mumie. Leżała sobie w spokoju w komorze grobowej, a tu przyleźli, wyciągnęli i postawili w szklanej gablocie we muzeum. Barbarzyństwo.
W sumie rozumiem, że się rozkopuje, ewidencjonuje fotografuje… ale dlaczego nie pochowa się takiego mumia z powrotem lub złoży w jakiejś krypcie?
Toż nawet żołnierzy wrogów z ostatniej wojny ekshumujemy i robimy im zaciszne zakątki, czyniąc zadość „Zmarłych pochować”. A tak zwłoki mają pecha, bo są starozytne.

Nie, wbrew tytułowi wpisu nie jestem przeciwnikiem archeo, ale myślę, że należałoby przemyśleć nasz stosunek do znajdowanych szczątków ludzkich.

PS. Zresztą tak samo mnie irytuje gdy po raz kolejny w jakimś muzeum znajduję relikwiarze, których miejsce jest w kościele, kaplicy lub podziemnej krypcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: