Sowa króla Zygmunta Wazy

Kazimierz Konarski w cytowanej już wcześniej książce „Warszawa w pierwszym jej okresie stołeczności” podaje:

„Razu jednego, głosi opowieść czy legenda, gdy mu arcybiskup i kanclerz o wojnie coś donosili, notował sobie coś w pularesie. Sądzili, że niespokojny był o los wojny, a król, który był dobrym malarzem, złotnikiem i tokarzem, pokazał im narysowaną małą sowę”. *

Jednak jak przekazuje Konarski, król Zygmunt potrafił stworzyć dzieła bardziej skomplikowane niż owa mała sowa. Albowiem wykonał król gotycką monstrancję, która znajdował się skarbcu katedry warszawskiej, zegar ścienny podarowany w 1597 legatowi Gaetano oraz obraz znajdujący się w galerii augsburskiej – przedstawiający św. Łucję. O ile obraz świętej  wprost jest przypisany królowi, to warto wspomnieć, że w tej galerii znajduje się także inne dzieło (oficjalnie o nieustalonym autorstwie) które niektórzy przypisują Zygmuntowi III, a inni… Rubensowi lub Tinorettowi.

Takie królewskie hobby było jednak nie w smak opinii szlacheckiej. Choć i tak łatwiejsze do zaakceptowania niż  gra w piłkę i kręgle (te rozrywki gromił np. Wacław Potocki).

Zygmunt III Waza (1861. Akwarela na papierze)
Autor: Jan Matejko
Źródło: http://www.pinakoteka.zascianek.pl

* – cytowany przez K. Konarskiego fragment pochodzi prawdopodobnie z książki: „Mecenat Zygmunta III i życie umysłowe na jego dworze” autorstwa Czesława Lechickiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: