Zegarki, chronometry… made in Poland

W ostatnim czasie pojawiło się kilka pięknych zegarków, które powstały w naszym kraju lub nawiązują do historii polskiej techniki. Miłego oglądania! 🙂

[lato 2015 – edit: a to linki do kolejnych odsłon „polskich zegarków”: https://bestiariusz.wordpress.com/tag/zegarki/

Na początku warto wspomnieć o limitowanych seriach zegarków stworzonych przez „G. Gerlach Fundacja Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej

http://gerlach.org.pl/

W portfolio Fundacji możemy znaleźć takie cudeńka jak:

„Dywizjon 303”

„m/s Batory”

To tyle jeżeli chodzi o zegarki w limitowanych seriach. Prawdziwy miłośnik zegarków (który chciałby zegarka używać na co dzień, a nie tylko chować go w wyłożonej atłasem gablotce) nie może przejść obojętnie koło następujących „maszyn”. Chodzi o produkty firm: „Copernicus”, „Polpora” oraz „Xicorr”.

Moim skromnym zdaniem najładniej prezentują się zegarki Copernicusa z kolekcji Flagship (http://copernicus-watch.pl/collections/flagship-collection/). Nawiązujące do tarczy manometru  z polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Zegarki z tej kolekcji występują w trzech odmianach: Mono, Triple i Regulator (właśnie ten model został pokazany powyżej).  Na model Mono warto natomiast zwrócić uwagę ponieważ zgodnie z opisem na stronie producenta nawiązuje do dawnych modeli zegarków, które posiadały jedynie jedną wskazówkę godzinową.

Mało znana, ale posiadająca już bogatą kolekcję zegarków jest zielonogórska Manufaktura „Polpora” (http://www.polpora.com/intl/pl/) wyróżniająca się znajdującym się na tarczy krzyżem, nawiązującym do symbolu znajdującego się na najstarszych monetach bitych przez polskich władców oraz do krzyża – symbolu Szwajcarii, ojczyzny wielu znanych zegarków.

Wśród egzemplarzy prezentowanych na stronie producenta mój największy entuzjazm wzbudziły modele:

Duet (z polskim kalendarzem)

oraz modele „Wawel” i Belweder”. Jednocześnie wytwórni należą się duże plusy za czytelny katalog online, do którego obejrzenia zachęcam.

Z zegarków, które pojawią się na rynku dopiero w najbliższym czasie zwraca na siebie uwagę model „FSO M20.02” nawiązujący do historii polskiej motoryzacji, a konkretnie do samochodu Warszawa M20 oczywiście produkcji Fabryki Samochodów Osobowych.

oraz planowany na 2013 r. model „Syrena Sport”. Producentem jest, stawiająca swoje pierwsze kroki, firma Xicorr (http://xicorr.com). Przy okazji polecam opis genezy nazwy tej manufaktury 🙂

Na koniec dzisiejszego wpisu nie mogę pominąć zegarka wyprodukowanego przez firmę „Oris”, ponieważ w portfolio tej firmy znajduje się jedno zacne „polonicum”.  Jest to zegarek „Challenge 1932” będący hołdem dla Franciszka Żwirki oraz Stanisława Wigury i ich samolotu RWD-6 (http://oris.chronos24.pl/oris_challenge_1932.html). A to wszystko z okazji 80 rocznicy ich wspólnego zwycięstwa na prestiżowych zawodach lotniczych „Challenge”:

(wszystkie zdjęcia w niniejszym wpisie pochodzą ze stron producentów).

2 Komentarze

  1. 2015-03-25 @ 19:24

    […] do wpisu: https://bestiariusz.wordpress.com/2012/10/22/zegarki-chronometry-made-in-poland/ przedstawiam kolejne nowości zegarkowe, które wpadły mi w ostatnim czasie w oko. Ich wspólnym […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: